Themes - Twenty Sixteen - en to es_CL translation catalogue (89 entries)

note: Description of the theme
en: Twenty Sixteen is a modernized take on an ever-popular WordPress layout — the horizontal masthead with an optional right sidebar that works perfectly for blogs and websites. It has custom color options with beautiful default color schemes, a harmonious fluid grid using a mobile-first approach, and impeccable polish in every detail. Twenty Sixteen will make your WordPress look beautiful everywhere.
es_CL: Veinte Dieciséis es una toma modernizada de la estructura popular de WordPress — la cabecera horizontal con la barra lateral derecha que funciona perfectamente para blogs y sitios web. Tiene personalización de colores con unos hermosos esquemas de color, una grilla armoniosa y fluida obteniendo un primer alcance móvil, y un pulido impeable en cada detalle. Veinte Dieciséis hará que tu WordPress se vea hermoso en todas partes.

note: Theme Name of the theme
en: Twenty Sixteen
es_CL: Veinte Dieciséis

en: Pre-Order Now
es_CL: Reservar ahora

en: My new book “Twenty Sixteen” is available for pre-order.
es_CL: Mi nuevo libro "Twenty Sixteen" está disponible para reservar.

en: Call to Action
es_CL: Llamada a la acción

en: Twenty Sixteen will make your WordPress look beautiful everywhere.
es_CL: Twenty Sixteen hará que tu WordPress se vea bonito en todas partes.

en: Large Blockquote
es_CL: Cita grande

en: The theme features a harmonious fluid grid using a mobile-first approach. The layout is a modern take on the horizontal masthead with an optional right sidebar.
es_CL: El tema presenta una armoniosa cuadrícula fluida usando un enfoque principal para móviles. El diseño es una versión moderna de la cabecera horizontal con una barra lateral opcional a la derecha.

en: Twenty Sixteen will make your WordPress website look beautiful everywhere. Take advantage of its custom color options and beautiful default color schemes.
es_CL: Twenty Sixteen hará que tu web WordPress se vea bonita en todas partes. Aprovecha sus opciones personalizadas de color y sus bonitos esquemas de color por defecto.

en: Big Title with Two Columns Text
es_CL: Título grande con dos columnas de texto

en: Twenty Sixteen will make your WordPress website look beautiful everywhere. Take advantage of custom color options, beautiful default color schemes, a harmonious fluid grid using a mobile-first approach, and impeccable polish in every detail.
es_CL: Twenty Sixteen hará que tu web WordPress se vea bonita en todas partes. Aprovecha las opciones personalizadas de color, los bonitos esquemas de color por defecto, una armoniosa cuadrícula fluida que usa un enfoque principal para móviles y un pulido impecable en cada detalle.

en: Twenty Sixteen is a modern take on the horizontal masthead with an optional right sidebar. It works perfectly for WordPress websites and blogs.
es_CL: Twenty Sixteen es una versión moderna de la cabecera horizontal con una barra lateral opcional a la derecha. Funciona perfectamente para webs y blogs WordPress.

en: Large heading with short description
es_CL: Encabezado grande con descripción corta

en: Bright Red
es_CL: Rojo brillante

en: Dark Red
es_CL: Rojo oscuro

en: Medium Brown
es_CL: Marrón medio

en: Dark Brown
es_CL: Marrón oscuro

en: Light Blue
es_CL: Azul claro

en: Bright Blue
es_CL: Azul brillante

en: Blue Gray
es_CL: Gris azulado

en: White
es_CL: Blanco

en: Light Gray
es_CL: Gris claro

en: Medium Gray
es_CL: Gris medio

en: Dark Gray
es_CL: Gris oscuro

note: translators: %s: Post title. Only visible to screen readers.
en: Continue reading<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>
es_CL: Continua leyendo<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>

note: translators: %s: Post title. Only visible to screen readers.
en: Edit<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>
es_CL: Editar<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>

en: Red
es_CL: Rojo

[ctx: comments title]
note: translators: %s: Post title.
en: One thought on &ldquo;%s&rdquo;
es_CL: Un pensamiento en &ldquo;%s&rdquo;

[ctx: submit button]
note: translators: Hidden accessibility text.
en: Search
es_CL: Búsqueda

[ctx: placeholder]
en: Search &hellip;
es_CL: Buscar &hellip;

[ctx: label]
note: translators: Hidden accessibility text.
en: Search for:
es_CL: Buscar por:

en: Footer Social Links Menu
es_CL: Menú de Enlaces Sociales del Pie

en: Footer Primary Menu
es_CL: Menú Principal del Pie

en: Add widgets here to appear in your sidebar.
es_CL: Agrega widgets aquí para que aparezcan en tu barra lateral.

en: Featured
es_CL: Destacado

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
es_CL: Parece que no podemos encontrar lo que buscas. Quizas buscar podría ayudar.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
es_CL: Lo siento, pero no encontramos resultados con tus términos de búsqueda. Por favor inténtalo nuevamente con otras palabras.

note: translators: %s: Post editor URL.
en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
es_CL: ¿Listo para publicar tu primera entrada? <a href="%1$s">Comienza aquí</a>.

en: Nothing Found
es_CL: No se encontró

note: translators: %s: The post author display name.
en: View all posts by %s
es_CL: Ver todas las entradas hechas por %s

en: Author:
es_CL: Autor:

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Previous post:
es_CL: Entrada anterior:

en: Previous
es_CL: Anterior

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Next post:
es_CL: Entrada siguiente:

en: Next
es_CL: Siguiente

note: translators: %s: The search query.
en: Search Results for: %s
es_CL: Resultados de la búsqueda: %s

[ctx: Used before tag names.]
note: translators: Hidden accessibility text.
en: Tags
es_CL: Etiquetas

[ctx: Used before category names.]
note: translators: Hidden accessibility text.
en: Categories
es_CL: Categorías

[ctx: Used before publish date.]
note: translators: Hidden accessibility text.
en: Posted on
es_CL: Publicado el

note: translators: %s: Post title. Only visible to screen readers.
en: Leave a comment<span class="screen-reader-text"> on %s</span>
es_CL: Dejar un comentario<span class="screen-reader-text"> en %s</span>

[ctx: Used before post format.]
note: translators: Hidden accessibility text.
en: Format
es_CL: Formato

[ctx: Used before post author name.]
note: translators: Hidden accessibility text.
en: Author
es_CL: Autor

en: Yellow
es_CL: Amarillo

en: Gray
es_CL: Gris

en: Dark
es_CL: Oscuro

en: Default
es_CL: Predeterminado

en: Secondary Text Color
es_CL: Color de Texto Secundario

en: Main Text Color
es_CL: Color de Texto Principal

en: Link Color
es_CL: Color del enlace

en: Page Background Color
es_CL: Color de Fondo de la Página

en: Base Color Scheme
es_CL: Esquema base de colores

note: translators: %s: The current WordPress version.
en: Twenty Sixteen requires at least WordPress version 4.4. You are running version %s. Please upgrade and try again.
es_CL: Veinte Dieciséis requiere por lo menos WordPress 4.4. Actualmente estás corriendo la versión %s. Por favor actualiza y reinténtalo.

[ctx: Parent post link]
en: <span class="meta-nav">Published in</span><span class="post-title">%title</span>
es_CL: <span class="meta-nav">Publicado en</span><span class="post-title">%title</span>

[ctx: Used before full size attachment link.]
note: translators: Hidden accessibility text.
en: Full size
es_CL: Pantalla completa

en: Pages:
es_CL: Páginas:

en: Next Image
es_CL: Imagen siguiente

en: Previous Image
es_CL: Imagen anterior

en: Menu
es_CL: Menú

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Skip to content
es_CL: Ir al contenido

en: collapse child menu
es_CL: contraer menú hijo

en: expand child menu
es_CL: expandir menú hijo

[ctx: Inconsolata font: on or off]
note: translators: If there are characters in your language that are not supported by Inconsolata, translate this to 'off'. Do not translate into your own language.
en: on
es_CL: activo

[ctx: Montserrat font: on or off]
note: translators: If there are characters in your language that are not supported by Montserrat, translate this to 'off'. Do not translate into your own language.
en: on
es_CL: activo

[ctx: Merriweather font: on or off]
note: translators: If there are characters in your language that are not supported by Merriweather, translate this to 'off'. Do not translate into your own language.
en: on
es_CL: activo

en: Content Bottom 2
es_CL: Pie Contenido 2

en: Appears at the bottom of the content on posts and pages.
es_CL: Aparece al pie del contenido en entradas y páginas.

en: Content Bottom 1
es_CL: Pie Contenido 1

en: Sidebar
es_CL: Barra lateral

en: Social Links Menu
es_CL: Menú de Enlaces Sociales

en: Primary Menu
es_CL: Menú primario

note: translators: %s: WordPress
en: Proudly powered by %s
es_CL: Gestionado con %s

en: Comments are closed.
es_CL: Comentarios cerrados.

[ctx: comments title]
note: translators: 1: Number of comments, 2: Post title.
en: %1$s thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
es_CL[0]: Un comentario en &ldquo;%2$s&rdquo;
es_CL[1]: %1$s comentarios en &ldquo;%2$s&rdquo;

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Page
es_CL: Página

en: Next page
es_CL: Página siguiente

en: Previous page
es_CL: Página anterior

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
es_CL: Parece que no se encontró nada en este lugar. ¿Por qué no buscas mejor?

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
es_CL: ¡Ups! No encontramos dicha página.

note: Author of the theme
en: the WordPress team
es_CL: el equipo de WordPress
