Themes - Twenty Twenty-Three - en to es_CL translation catalogue (70 entries)

note: Description of the theme
en: Twenty Twenty-Three is designed to take advantage of the new design tools introduced in WordPress 6.1. With a clean, blank base as a starting point, this default theme includes ten diverse style variations created by members of the WordPress community. Whether you want to build a complex or incredibly simple website, you can do it quickly and intuitively through the bundled styles or dive into creation and full customization yourself.
es_CL: Twenty Twenty-Three está diseñado para aprovechar las nuevas herramientas de diseño introducidas en WordPress 6.1. Con una base limpia y en blanco como punto de partida, este tema por defecto incluye diez variaciones de estilo diversas creadas por miembros de la comunidad WordPress. Ya sea que desees crear una web compleja o increíblemente simple, puedes hacerlo de forma rápida e intuitiva a través de los estilos incluidos o sumergirte en la creación y personalización completa tú mismo.

[ctx: Main heading for homepage]
en: Mindblown: a blog about philosophy.
es_CL: Mente despierta: un blog sobre filosofía.

[ctx: Pattern title]
en: Hidden Heading for Homepage
es_CL: Encabezado oculto para la página de inicio.

[ctx: Pattern description]
en: Post meta information with separator on the top.
es_CL: Información de metadatos de la entrada con separador en la parte superior.

[ctx: Pattern description]
en: Footer with site title and powered by WordPress.
es_CL: Pie de página con el título del sitio y el texto “funciona con WordPress”.

[ctx: Pattern description]
en: Left-aligned text with a CTA button and a separator.
es_CL: Texto alineado a la izquierda con un botón CTA y un separador.

[ctx: Template part name]
en: Comments Template Part
es_CL: Parte de plantilla de comentarios

[ctx: Template part name]
en: Post Meta
es_CL: Metadatos de la entrada

[ctx: Template part name]
en: Footer
es_CL: Pie de página

[ctx: Template part name]
en: Header
es_CL: Cabecera

[ctx: Font family name]
en: System Font
es_CL: Fuente del sistema

[ctx: Custom template name]
en: Blog (Alternative)
es_CL: Blog (Alternativo)

[ctx: Custom template name]
en: Blank
es_CL: En blanco

[ctx: Style variation name]
en: Whisper
es_CL: Susurro

[ctx: Gradient name]
en: Tertiary to Secondary to Primary Fixed
es_CL: Terciario a secundario a principal fijo

[ctx: Gradient name]
en: Primary to Secondary to Tertiary Fixed
es_CL: Principal a secundario a terciario fijo

[ctx: Gradient name]
en: Primary to Secondary to Tertiary
es_CL: Principal a secundario a terciario

[ctx: Style variation name]
en: Sherbet
es_CL: Sorbete

[ctx: Font size name]
en: 2X Large
es_CL: Grande 2X

[ctx: Font size name]
en: Extra Large
es_CL: Extra grande

[ctx: Font size name]
en: Large
es_CL: Grande

[ctx: Font size name]
en: Medium
es_CL: Medio

[ctx: Font size name]
en: small
es_CL: pequeño

[ctx: Style variation name]
en: Pitch
es_CL: Tono

[ctx: Gradient name]
en: Dots
es_CL: Puntos

[ctx: Gradient name]
en: Base to Primary
es_CL: Base a principal

[ctx: Gradient name]
en: Tertiary to Secondary
es_CL: Terciario a secundario

[ctx: Gradient name]
en: Secondary to Primary
es_CL: Secundario a principal

[ctx: Gradient name]
en: Primary to Secondary
es_CL: Principal a secundario

[ctx: Style variation name]
en: Pilgrimage
es_CL: Peregrinación

[ctx: Font size name]
en: Gigantic
es_CL: Gigantesco

[ctx: Font size name]
en: Huge
es_CL: Enorme

[ctx: Font size name]
en: Tiny
es_CL: Diminuto

[ctx: Style variation name]
en: Marigold
es_CL: Caléndula

[ctx: Style variation name]
en: Grapes
es_CL: Uvas

[ctx: Style variation name]
en: Electric
es_CL: Eléctrico

[ctx: Style variation name]
en: Canary
es_CL: Canarias

[ctx: Duotone name]
en: Default filter
es_CL: Filtro por defecto

[ctx: Style variation name]
en: Block out
es_CL: Bloqueo

[ctx: Color name]
en: Tertiary
es_CL: Terciario

[ctx: Color name]
en: Secondary
es_CL: Secundario

[ctx: Color name]
en: Primary
es_CL: Principal

[ctx: Color name]
en: Contrast
es_CL: Contraste

[ctx: Gradient name]
en: Primary to Tertiary
es_CL: Principal a terciario

[ctx: Gradient name]
en: Tertiary to Primary
es_CL: Terciario a principal

[ctx: Gradient name]
en: Base to Secondary to Base
es_CL: Base a secundario a base

[ctx: Gradient name]
en: Secondary to Base
es_CL: Secundario a base

[ctx: Style variation name]
en: Aubergine
es_CL: Berenjena

[ctx: Label for a list of post tags]
en: Tags:
es_CL: Etiquetas:

[ctx: Preposition to show the relationship between the post and its author]
en: by
es_CL: por

[ctx: Preposition to show the relationship between the post and its categories]
en: in
es_CL: en

[ctx: Verb to explain the publication status of a post]
en: Posted
es_CL: Publicado

[ctx: Pattern title]
en: Post Meta
es_CL: Metadatos de la entrada

[ctx: Message explaining that there are no results returned from a search]
en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
es_CL: Lo siento, pero no hay nada que coincida con tus términos de búsqueda. Por favor, inténtalo de nuevo con algunas palabras clave diferentes.

[ctx: Pattern title]
en: Hidden No Results Content
es_CL: Contenido sin resultados oculto

[ctx: Title of comments section]
en: Comments
es_CL: Comentarios

[ctx: Pattern title]
en: Hidden Comments
es_CL: Comentarios ocultos

en: Search
es_CL: Buscar

[ctx: placeholder for search field]
en: Search...
es_CL: Buscar…

[ctx: label]
en: Search
es_CL: Buscar

[ctx: Message to convey that a webpage could not be found]
en: This page could not be found.
es_CL: No se pudo encontrar esta página.

[ctx: Pattern title]
en: Hidden 404
es_CL: 404 oculta

note: Translators: WordPress link.
en: Proudly powered by %s
es_CL: Funciona gracias a %s

[ctx: Pattern title]
en: Default Footer
es_CL: Pie de página por defecto

[ctx: sample content for call to action button]
en: Get In Touch
es_CL: Contáctanos

[ctx: sample content for call to action]
en: Got any book recommendations?
es_CL: ¿Quieres recomendar algún libro?

[ctx: Pattern title]
en: Call to action
es_CL: Llamada a la acción

note: Author URI of the theme
en: https://wordpress.org
es_CL: https://cl.wordpress.org

note: Author of the theme
en: the WordPress team
es_CL: el equipo de WordPress

note: Theme URI of the theme
en: https://wordpress.org/themes/twentytwentythree
es_CL: https://cl.wordpress.org/themes/twentytwentythree
